5
🐦⬛Na knihu jsem dlouho narážela a nemohla si nevšimnout nadšených ohlasů, avšak pravá chuť si ji přečíst přišla ve chvíli, kdy o ní mluvil sám autor na České vlně 2025. Znělo to znepokojivě, mrazivě a temně. A přesně taková kniha opravdu je.
🐦⬛Zvolila jsem audioknihu v podání Kajetána Písařovice a panebože, skvěle odvedená práce! Thrillery obecně považuji za skvělý materiál k poslechu, ale u Černého kosa to platí dvojnásob.
🐦⬛Začátek příběhu mi přišel pomalejší, ale díky tomu jsem měla pevné základy pro následně se odvíjející děj. Ve chvíli, kdy zazněla věta „On se vrátil.“ už nešlo z knihy vycouvat a držela mě neskutečnou silou.
🐦⬛Jako matku dvou kluků jsem měla husí kůži dobrou polovinu knihy. I když jsou některé pasáže opravdu hnusné a tísnivé, smekám klobouk za naprosto perfektní atmosféru, kdy nebylo potřeba explicitního popisu. Naopak, síla odosobnění a představování si putování po obloze během nepříjemných zážitků mi přijde jako něco, co by dětský mozek udělal. Při první zmínce jsem tuto část nezvládla poslouchat naráz, protože kombinace skvělého hlasu a popisu scény mě až šokovala.
🐦⬛Oceňuji perfektně zpracovanou psychologii postav, kde se na prožité věci nezapomíná. Pořád tam někde jsou a straší nás. Vztah mezi hlavním hrdinou a Tomášem je sladkobolný, ale dokonale vysvětlený a nemůžu říct, že bych nechápala, proč tak dopadl.
🐦⬛Kniha je silné čtení, hodně komplexní a přiznávám, že se hodně špatně popisuje na pár řádcích. Rozhodně si ale zaslouží všechna ocenění a hlavně naši pozornost. Protože většina hnusáren nevznikne jen tak, ale má kořeny v minulosti. A láska dokáže být opravdu slepá, obzvlášť v rodině. A také, jak velký faktor může být politický režim, který vládne ve státu.
🐦⬛Kéž by se takové zločiny neděly, hlavně na dětech.
5
▪️Přátelství, které vzniklo v nejhorších okamžicích života... Traumata, která nevyléčil ani uplynulý čas... Minulost, která nechce zůstat minulostí...
🐦⬛Během čtení jsem zažívala tolik protichůdnýh pocitů. První minuty poslechu mě moc nechytly a i pak tu bylo pár kapitol, které jsem měla chuť přetočit, přestože kvůli ději byly asi potřeba - i když některé se za mě mohly zkrátit 😅 -, ale mě zdržovaly od těch, které mě zajímaly, jenže jinak ? Nemám slov. Tohle bylo neskutečné. 👏
🐦⬛Autor příběh napsal citlivě a v něčem nezachází do detailů, ale i tak člověk ví, co se tam děje. Mistrně tu zpracovává téma, které se reálně děje a které děsí asi každého, přestože před tím mnozí zkoušejí zavírat oči.
🐦⬛Několikrát jsem měla chuť vtrhnout do příběhu a nějak zabránit tomu, co se tam dělo nebo k čemu se schylovalo. Bylo hodně okamžiků, ze kterých mě mrazilo a já musela odložit sluchátka, abych to zpracovala a dala si pauzu. Jenže po chvíli jsem se přistihla, jak po nich opět sahám, protože nešlo nepokračovat.
🐦⬛A přestože tenhle příběh je o čem je, tak ale nevzbuzuje jen negativní, smutné emoce protože je také o odvaze, hrdinství, pevném přátelství, a tyhle věci tady hrají snad tu nejdůležitější roli.
🐦⬛Samozřejmě musím zmínit i interpreta Kajetána Písařovice, který svým hlasem a přednesem příběh ještě povýšil.👏 Úžasný výkon!
🐦⬛ Za sebe tuhle knihu určitě doporučuji si přidat na seznam. Cenu Magnesia Litera si rozhodně zaslouží!
5
Na knihu Černý kos jsem za posledních několik měsíců narazila tolikrát, že bych to ani nespočítala. A pokaždé to bylo pěkné hodnocení a velké doporučení. Byla jsem tedy moc ráda, že jsem si ji mohla poslechnout jako audioknihu, a já si tak díky ní mohla zpříjemnit několik hodin v práci. Od autora jsem zatím nic nečetla, takže i to byla premiéra.
.
Příběh Vás přenese do dvou časových rovin - do minulého století a do roku 2023. Jako hlavní téma je tu únos dětí a myslím si, že tím, že jsem si jí dala jako audioknihu, posunula jsem celý zážitek ještě o level výš. Audioknihu skvěle namluvil Kajetán Písařovic. Je to poslech na 15 hodin a 20 minut, ale věřte mi, vůbec Vám to nepřijde!
.
Každá z postav má zajímavé dějové pozadí a mně strašně bavilo jejich příběhy rozplétat. Nebudu lhát, byla jsem malinko zmatená, jak spolu všechno souvisí, a mozek mi neskutečně šrotoval. Měla jsem i momenty, kdy jsem se zasekla a mračila se, jak jsem se snažila přijít na konec příběhu. Ale samozřejmě se mi to nepovedlo, a já na konci jen zírala, jak to všechno dává smysl.
.
Černý kos rozhodně není čtení pro slabší povahy. Já jsem měla pár míst, kdy jsem měla husinu a nebo jsem si musela dát chvilku pauzu, rozdýchat to, a pak se k audioknize vrátit. Co mi vyloženě nesedlo, byly scény, kde hrají roli psi - jako psí máma dvou příšerek mi z toho opravdu nebylo dobře a párkrát se to neobešlo bez slz. Možná bych měla doposloucháno i rychleji, ale po tomhle jsem vždycky mít chvilku pauzu.
.
Jsem ráda, že si knihu můžu odškrtnout z pomyslného seznamu a už úplně chápu, že kniha má tak krásná hodnocení. Sama nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček, protože tohle bylo něco. Ještě teď mám husí kůži, když si na příběh vzpomenu! Pokud nad knihou Černý kos přemýšlíte, rozhodně ji zkuste, myslím si, že nebudete litovat!
5
Černý kos je pro mě osobně jedna z těch knih, které ve vás dlouho zůstanou. Je to příběh temný, poetický a nesmírně lidský. Je to přesně ten typ literatury, která se nebojí zkoumat hloubku lidské duše a zároveň ji dokáže podat s citem a jazykovou krásou.
Skvělá interpretace Kajetána dává knize další rozměr díky emocím, které by čtenářům snadno unikly, ale posluchači se jim nevyhnou. Atmosféra je natolik intenzivní, že máte pocit, jako byste příběh žili a to je v tomto případě více než intenzivní zážitek.
Jako vydavatel jsem hrdý, že Černý kos vznikl právě u nás. Jako posluchač jsem za něj vděčný.
5
Napínavé, dobře stavěná atmosféra a skvěle načtené. Za mě spokojenost.
5
Skvěle napsané, silné, napínavé, smutné i dojemné
1
Taková ta knížka, když už jste si ji koupily, tak si ji poslechnete. První hodina jenom kecaní o ničem... Vůbec mě ta knížka nevtáhla a nebavila... Nikdy víc od tohoto spisovatele.